*Przejdź do portalu społecznościowego RawJet.com
Zimna wojna w kosmosie - Nieznany oddział kosmonautów |filmy-dokumentalne

Między 1971 a 1977 rokiem dziwny obraz zaczął się pojawiać na niebie nad ZSRR - dwie radzieckie firmy rozpoczęły prace nad identycznymi programami kosmicznymi. "Energia" Siergieja Korolewa przeprowadzała badania na potrzeby nauki i polityki, podczas gdy korporacja Chelomey'a działała na rzecz interesów wojska.

Wydawało się to wręcz niezwykłe, że ZSRR było w stanie finansować dwa równoległe programy kosmiczne. Stacje Korolewa nazywały się "Salut" - 1,4,6,7 a Chelomey'a "Salut" - 2,3,5. Pierwsze próby wystrzelenia satelity w orbitę okołoziemską skończyły się fiaskiem, dopiero w 1974 roku ekspedycje zaczęły odnosić sukcesy, a astronauci wrócili na Ziemię z pierwszymi zdjęciami planety zrobionymi z kosmosu. Jakby mało było rozgrywek między dwoma radzieckimi firmami, doszedł jeszcze wyścig zbrojeń z USA.

Pięcioodcinkowa seria mówi nie o kulisach wojny radziecko-amerykańskiej o dominację w kosmosie, lecz także o wykorzystaniu przez naukowców ZSRR powojennych zdobyczy, czyli projektów nazistowskich rakiet "V-1" i "V-2", które były podstawą dla współczesnych pocisków Cruise, o badaniach naukowców ZSRR w latach 60. nad niezwykle ważnym pociskiem "Proton", a także o ówczesnych pracach nad interkontynentalnymi pociskami balistycznymi i satelitami szpiegami.
Wsparcie na rzecz portalu